تبلیغات
اشعار آئینی شاعران اهل بیت عصمت و طهارت - جمهوری مداحان
 
سه شنبه 30 خرداد 1385 :: نویسنده : محمدعلی صنیعی


غلامعلی رجایی

نقل از سایت : بازتاب


۲۳ خرداد ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۴:۵۰تعداد بازدید: 16824كد خبر: ۴۰۶۴۳

Rajaee6845@yahoo.com

حكومت‌ها و حاكمیت‌ها در جهان معاصر و به ویژه در شرق، به چند دسته تقسیم می‌شوند. برخی ظاهر حكومتشان با باطن آن، یكی است؛ یعنی مثلا اگر پادشاهی‌اند، تنها عنوان پادشاهی را بر خود یدك نمی‌شكند. مانند آن‌كه در زمان رضاشاه در دورترین نقطه ایران، كسی گفته بود به جلیقه اعلی‌حضرت قسم!! كه یعنی تا این حد به اعلی‌حضرت!!! وفادار است!! در دسته‌ای دیگر از حكومت‌ها، عنوان حاكمیت، چیزهای است، ولی به دلایل و عواملی نمی‌توانند از عنوان اعلام‌شده حكومت پاسداری كنند. مثلا در عنوان «جمهوری» هستند، ولی در عمل، «خان‌خانی» اداره می‌شوند! یا به تعبیر بهتر و امروزی‌تر، در ظاهر «جمهوری»‌اند، ولی باطن «الیگارشی» و «فئودالیته» دارند. در چنین نمونه‌هایی از اجزای حاكمیت، به جای دفاع و حمایت از اصول حاكمیت و تصمیمات متخذه آن، آگاه یا ناخودآگاه به نفی تصمیمات و حذف عوامل مؤثر در آن می‌پردازند كه در نتیجه، چیزی جز هرج‌ومرج حاصل آن نیست. البته گاه این عوامل آن میزان نیستند كه هویت حكومت را تغییر دهند، اما به هر حال به عنوان یك وزنه قدرت شناخته می‌شوند.

برای نمونه؛ از یك‌سو، سال‌ها و سال‌ها در قداست بخشیدن به منزلت و شأن و پایگاه و جایگاه طبقه‌ای مانند نهاد روحانیت تلاش می‌شود و از سوی دیگر، توسط دسته‌ای دیگر، كه از قضا جزو اركان رسمی حكومت هستند، تلاش دسته اول به هدر می‌رود كه نمونه‌های آن، فراوان است. از جمله، كتابی كه در سال گذشته در قالب داستان جنگ نوشته شد و به گونه‌ای، نقش «حماسه‌سازان دوران نورانی دفاع» را سیاه دید كه انسان از چاپ آن در شگفت می‌ماند!

در سال‌های اخیر نیز كه رویكرد جامعه و به دنبال آن تلویزیون، به مداحی اهل بیت(ع) بیشتر شده است، منزلت جامعه مداحان به شدت دچار تغییر شده است. در اثر این رویكرد و پذیرش عملی جامعه، بعضی فارغ از واقعیت‌های موجود، خود را در چنان مسند و منزلتی می‌بینند كه احساس می‌كنند، می‌توانند با پیگیری‌ ظرفیت‌های موجود و بلندگوهایی كه در اختیار دارند، در عرصه‌های مختلف سیاسی حرف خود را به كرسی بنشانند.

این در حالی است كه این قشر ارزشمند باید بنا بر معارف اهل بیت(ع) در عرصه‌های فرهنگی و معنوی، فرهنگ‌سازی كنند. در سال‌های اخیر، تذكرات پی‌درپی رهبری به این قشر را كه علاوه بر تجلیل از جایگاه ذاكران اهل بیت(ع) از این‌كه برخی دامنه این جایگاه را در چنان سطح نازل و تحریف شده‌ای رساندند كه كار به مدح و ثنای چشم خمار و ابروی كمان و زیبایی چهره و اندام الگوهای معصومیت و فضل و جهاد در حماسه كربلا كشانده شد، به شدت انتقاد كردند.

در عرصه سیاست، این امر به گونه‌ای دیگر آشكار شد و تا حد تحمیل سلیقه‌های سیاسی از تریبون‌های مقدس پیش رفت؛ نمونه اخیر و البته غریب آن را سه‌شنبه هفته گذشته در حسینیه لباس‌فروشان تهران شاهد بودیم. دوستی كه خود، شخصا در این مراسم حضور یافته بود، برای من تعریف می‌كرد، مداح مراسم، جناب آقای حاج‌منصور ارضی كه در تبلیغ علیه سلیقه‌هایی كه نمی‌پسندد در لابه‌لای مطالب دعا و روضه، از دیگران متأسفانه پیشتر است (متأسفانه از آن جهت كه شخصیت‌هایی مثل ایشان با داشتن سابقه قابل توجه در امر مداحی اهل بیت(ع)، باید بیشتر از دیگران به حساسیت‌های این امر واقف باشند و نیستند) ناگهان دو روز پس از ارتحال حضرت امام، به مردم اعلام می‌كند كه مواظب باشند، آقای سیدحسن خمینی را كه معلوم است ایشان مجتهد نیستند و بیست و چند سال از من كوچك‌تر است، به عنوان مجتهد به خبرگان می‌فرستد و با فرستادن ایشان قصد دارند غیرمجتهدین را وارد خبرگان كنند و برای این كار برنامه داشته و حتی دارند به ایشان فشار می‌آورند كه بیاید و خودش را برای این كار عرضه كند.

چند ماه پیش، دوست دیگری كه خود از پهلوانان عرصه مداحی كشور است و از قضا، آقای ارضی هم به وی ارادتی تام و تمام دارد، با گلایه از این سبك و روش ایشان می‌گفت: فلانی در مجلس عمومی لبه اعتراض و انتقاد خود را به یكی از مراجع قم كه از قضا همه جوره، مؤید نظام و سیاست‌های حاكمیت بوده است، كشانده و كار را به جایی رسانده كه رهبری از او خواسته‌اند، جبران مافات كند.

سه سال پیش كه خود من توفیق تشرف به بارگاه قدس حضرت رضا(ع) را داشتم و از قضا، شب جمعه‌ای بود و دعای كمیل حرم برقرار، ناگهان در وسط دعای كمیل، چنان جملات و عباراتی را از آقای ارضی در تخطئه عملكرد رئیس‌جمهور وقت از بلندگوی صحن حضرت رضوی شنیدم كه از جا برخاستم و با ناراحتی، مجلس دعا را ترك كردم. ناراحت از آن جهت كه به عنوان بلندگوی دعای عرفانی كمیل حضرت امیر آن هم در حمله‌ای یكطرفه به شخصیت كسی تاخته شده بود؛ به رغم این‌كه اولین شخصیت پس از رهبری در جامعه بود، قدرت و استطاعت بهره‌گیری از چنین ظرفیتی را در جامعه نداشت.

مراد من از نوشتن این سطور، هرگز تخطئه نقد حاكمان و مسئولان نیست كه از قضا خود از معتقدان جدی عرصه نقد حاكمیت‌ام، بلكه سخن بر سر فضای نقد و قالب و نحوه ارائه آن است تا نقد به ضد خود بدل نشود و خدای ناكرده، رایحه كینه و انتقام و دشمنی از آن به مشام نرسد.

این‌كه یادگار و نوه حضرت امام مجتهد است یا نیست، این‌كه قصد حضور در مجلس خبرگان را دارد یا ندارد، این‌كه حضور او برنامه‌ریزی شده برای تصرف مسندی است یا نه، این‌كه ... نه كار مداحان است و نه جای آن در مجلس مداحی، فضایی دیگر را می‌طلبد و ظرفیت و استطاعتی خاص را. تا آنجا كه این كمترین اطلاع دارم، هیچ‌یك از شرایط نقد در این عرصه فراهم نشده است و می‌ماند، القای بی‌جای نگرانی در مردم و تخریب شخصیت‌هایی كه مورد احترام جامعه هستند و ابزار حمله و تهاجم به منزلت‌های مقدسی كه كمترین كسی در جامعه در ناهمخوانی و ناسازگاری حملات تخریبی علیه این و آن با ماهیت این منزلت‌های شریف شكی ندارد.

دوستان اگر نقد و نظر و سخن و ایده‌ای دارند، بهتر است به فضا و مكان كه دو عنصر اصلی در عرصه نقد هستند، بیشتر توجه كنند، چه اگر این روش ادامه یابد، ای بسا، دامن خود آنان نیز در این شعله‌هایی كه افروخته می‌شود، از آسیب به دور نماند. حال كه به لطف الهی، این همه روزنامه و رسانه هست، به میدان بیایند و نقد ناصحانه و شرافتمندانه خود را به عنوان یك تكلیف الهی در معرض افكار جامعه قرار دهند و دامن در مجالس عزای اهل بیت(ع) را به این كار نیالایند.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:57 ق.ظ
I think the admin of this site is actually working hard in favor of his site, since here every data is quality based information.
شنبه 18 شهریور 1396 06:06 ق.ظ
What's up, I wish for to subscribe for this webpage to obtain most up-to-date updates, therefore where can i do it please help out.
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:17 ب.ظ
No matter if some one searches for his required thing, so he/she
desires to be available that in detail, so
that thing is maintained over here.
جمعه 6 مرداد 1396 08:25 ب.ظ
Your way of explaining everything in this article is in fact nice, every one be able to without difficulty
know it, Thanks a lot.
جمعه 6 مرداد 1396 02:24 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to more added agreeable from you! However,
how could we communicate?
جمعه 30 تیر 1396 11:19 ب.ظ
I have to thank you for the efforts you've put in penning this site.

I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now ;)
شنبه 17 تیر 1396 12:37 ب.ظ
Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, might test this?
IE still is the marketplace chief and a big part of other people will pass over your fantastic writing due to this problem.
شنبه 27 خرداد 1396 07:38 ق.ظ
Wow, that's what I was seeking for, what a material!
existing here at this web site, thanks admin of this site.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:15 ب.ظ
Hi there! I simply want to offer you a huge thumbs
up for your excellent information you've got right here on this post.

I am coming back to your website for more soon.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 08:13 ب.ظ
Terrific work! That is the kind of info that should be shared across the internet.

Disgrace on the search engines for no longer
positioning this post higher! Come on over and talk over
with my web site . Thank you =)
سه شنبه 29 فروردین 1396 03:05 ب.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this web page regularly, this web page is genuinely good and the visitors are in fact sharing nice thoughts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


اشعار آئینی شاعران اهل بیت عصمت و طهارت
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمدعلی صنیعی
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ راچطور ارزیابی می نمائید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :